A halloween eredete
A halloween kelta eredetű ünnep, ami szerint ezen a napon kinyílik a mennyország és a pokol kapuja, a holtak szellemei pedig visszatérnek az élők közé, és belebújnak számukra kedvesnek tűnő emberekbe. Csakhogy erre senki sem vágyik, ezért a kóbor szellemeket megpróbáljuk elűzni úgy, hogy minél rémisztőbb jelmezekbe öltözünk.
Halloween vagy halottak napja?
Mindkettő, ugyanis október 31-én van halloween, másnap, november 1-je mindenszentek és egy nappal később, tehát november 2-án van halottak napja, ilyenkor gyújtunk gyertyát a temetőben.
Halloween Magyarországon
Magyarországon nincsenek régre nyúló hagyományai a halloweennek, a 2000-es évek elején ünnepelték itthon először. Ma már egyre több helyen tartanak bulikat, és öltöznek be horrorisztikus jelmezekbe, vagy faragnak töklámpást.
Miért faragunk tököt halloweenkor?
A töklámpást Jack-lámpásnak is szokták nevezni egy részeges kovács után, aki halála után se a mennybe, se a pokolba nem jutott be, így az ördögtől az örök bolyongásához kapott egy égő fáklyát. Ezt betette egy kivájt karórépa belsejébe, és útnak indult. Később az amerikaiak a répát lecserélték tökre, mert rájöttek, hogy tökből sokkal egyszerűbb lámpást faragni.
Csokit vagy csalunk!
Amerikában ezen a napon a gyerekek csapatostul, jelmezekbe öltözve körbejárják a környező házakat és vagy csokit kapnak, vagy valahogyan megtréfálják a házban lakókat.
Sablon a tökfaragáshoz
Ötletek múmia- és töklámpás készítéshez