Régióválasztó
Akcióink régiónként változnak, ahhoz hogy a lakóhelyed szerinti akciókat megkapd kérlek add meg a településed nevét vagy irányítószámod.

Jamie Oliver karácsonyi pavlovája

Lehet rajongani érte vagy hevesen kritizálni, Jamie Oliver – a világ leghíresebb Michelin-csillag nélküli séfje – megkerülhetetlen jelenség, aki a 20. század végén új stílust teremtett a nemzetközi gasztronómiában. Egy kis essexi faluból, Cleveringből származik, gyerekként szülei „The Cricketers” nevű pubjában szeretett bele a főzésbe. Londonban először az „olasz konyha keresztapjaként” ismert Antonio Carluccio Neal Street-i éttermében alkalmazták tésztaséfként (pastry chef: lisztekkel, tésztákkal, kenyerekkel, péksüteményekkel dolgozik, nem kizárólag desszerteket készít), itt ismerkedett meg a Cucina Italiana másik brit sztárjával, mentorával és későbbi barátjával, Gennaro Contaldóval is.

A nívós olasz konyhát vivő, fulhami „The River Café”-ba már sous-chef pozícióba érkezett, egy, az étteremről 1997-ben forgatott dokumentumfilmben (Christmas at the River Café) pedig felfigyelt rá Patricia Llewellyn BBC-producer. Sorsfordító momentumnak bizonyult ez Jamie életében: Patricia lehetőséget ajánlott, melynek eredményeként 1999-ben startolt első televíziós főzőműsora, a „The Naked Chef” (pucér szakács: a cím az ételek egyszerűségére utal). A lavinát ettől kezdve nem lehetett megállítani: a műsor 3 évadot élt meg elsöprő sikerrel, a belőle készült szakácskönyv bestseller lett Nagy-Britanniában, Jamie pedig már az indulás évében Tony Blairnek főzött a Downing Street 10-ben.

Karrierje 22 éve alatt a séf közel 50 főzőműsort forgatott, 14,55 milliós példányszámban elkelt 29 könyvével J. K. Rowling után ő a második legnépszerűbb brit iró, a nem szépirodalmi szerzők között pedig az első. Konyhája közvetlenségéről, kreativitásáról, kivitelezhetőségéről ismert, és bár ételei egyszerűek – olasz, spanyol, görög vagy épp brit hagyományokból táplálkoznak –, mégis van bennük egy Jamie-féle twist: kis csavar, ami egyedivé varázsolja őket. Sokak kedvenc főzőshowja például a 2005-ös „Jamie’s Great Italian Escape”, amikor a hatrészes sorozat keretében Volkswagen-kisbusszal járja be Olaszország gyönyörű vidékeit, a helyiekkel főz, majd a régió klasszikusaiból kiindulva bemutatja saját interpretációit is.

Jamie első megjelenése óta turbó üzemmódba kapcsolt, nem meglepő, hogy elismerésekből sincs hiány: 2001-ben „A pucér szakács” BAFTA-díjat nyert, 2003-ban Erzsébet királynő a Brit Birodalom Rendjének (MBE) tagjává avatta, ugyanebben az évben a friss, organikus alapanyagok melletti kiállásáért Nagy-Britannia legbefolyásosabb vendéglátóipari személyisége lett (a posztot éveken át Gordon Ramsay-vel cserélgették egymás között). 2010-ben az USA-ban fenyegető méreteket öltő gyerekkori elhízás elleni kampányáról készült dokumentumfilmjével (Jamie Oliver’s Food Revolution) Emmy-díjat nyert, 2013-ban a brit Royal College of General Practicioners (Királyi Háziorvosi Főiskola) a gyerekkori túlsúly elleni küzdelmének eredményeiért tiszteletbeli tagjává avatta, ezeket az iskolai étkeztetés összetételének, tápanyagtartalmának átalakításával érte el. A témában tartott TED-előadását 2010-ben szintén az év legjobbjának választották. Vagyonát 300 millió dollárra becsülik, amivel megelőzi állandó vetélytársát, Gordon Ramsay-t (220 millió dollár), a Richtopia 2015-ös, 100-as listáján pedig a második legbefolyásosabb brit vállalkozónak járó pozíciót érte el: nem rossz egy olyan sráctól, aki súlyos diszleksziája miatt az első könyvet elejétől végéig 38 évesen olvasta, és mint kb. 10 éve kiderült, születésekor Down-szindrómával is diagnosztizálták… Lényeg azonban: a Jamie-rajongók 2021-ben sem maradtak muníció nélkül, a séf „Together” (Együtt) c. könyve ugyanis sokak örömére szeptemberben jelent meg.

Jamie-féle csokis pavlova

Hozzávalók:

4 tojás
200 g cukor
1 csipet só

A tetejére:

20 dkg étcsokoládé
1 evőkanál tejszín
karamellkrém
csokoládédarabok

Elkészítés

Előmelegítjük a sütőt 150 fokra, és kibélelünk egy tepsit sütőpapírral.
A tojásfehérjéket egy tálba tesszük, és addig verjük, míg a fehérjében hegyes, kemény csúcsok keletkeznek. Ekkor jöhet bele a cukor és a só. Tovább keverjük magasabb fokozaton, míg fényes nem lesz a hab.
A habot a sütőpapírra kanalazzuk, több kisebb kör alakot formázva. Az előmelegített sütőbe tesszük, és 60 percig sütjük, míg a külseje ropogós lesz, de a belseje még kicsit puha és ragacsos. Ha kész, hűlni hagyjuk.
A csokoládét egy evőkanál tejszínnel megolvasztjuk.
A kihűlt habcsókalapot tálcára helyezzük, meglocsoljuk az olvasztott csokoládéval és a karamellszósszal, és csokidarabokat szórunk a tetejére.