Tojás, napraforgós kenyér és kifinomult konyhatechnika a poszt-szilveszteri rehabilitáció jegyében
Ne kezdjük az évet kimerülten akkor sem, ha szilveszter éjszakája kissé hosszúra sikerült: érdemes gyors és hatékony eszközökkel élni, hogy az alkohol lebomlásakor keletkező acetaldehidet – a másnaposság okozóját – kiűzzük a szervezetből. És miért ne tennénk ezt egy extra kulináris élmény jegyében?
Az anti-másnaposság kémiája: kiemelkedő szerepe van az acetaldehid lebontásában a ciszteinnek és a tiaminnak (B1-vitamin). A cisztein egy aminosav, amit szervezetünk elő tud ugyan állítani, de bizonyos esetekben (pl. anyagcsere-rendellenességek) pótolnunk kell. A cisztein a szervezetben cisztinné alakul, ami aktiválja a fehérvérsejteket, antioxidáns hatású, támogatja a károsodott sejtek újjáépülését. Másnaposság esetén elősegíti, hogy az acetaldehid minél előbb a lebomlás fázisába kerüljön, így gyorsítja a felépülést. Forrásai a magas fehérjetartalmú táplálékok: tojás, tej, tejtermékek, húsfélék (érdemes azonban figyelembe venni, hogy emésztés szempontjából is jól válasszunk, így a nehezen lebontható húsok nem javasoltak). Növények közül a szójabab és a belőle készült élelmiszerek (pl. tofu), a napraforgómag, a zab, a búzacsíra, a fokhagyma, a pirospaprika, a vöröshagyma, a brokkoli, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák tartalmaznak nagyobb mennyiséget.
A ciszteint C-vitamin társaságában ajánlott bevinni, aminek forrása lehet egy nagy pohár „sejtébresztő” vitaminkoktél (turmix, smoothie, mocktail) melyet – ha még nyugtalankodik a gyomrunk – nem savas vitaminforrásokból készítsünk, mint pl. cékla, sárgarépa, fekete áfonya, banán, mangó, sötétzöld leveles zöldségek és persze elegendő víz.
A másnaposságból való felépülés másik bástyája a tiamin (B1-vitamin), ami a szénhidrátok, alkoholok és zsírok lebontásához, az idegrendszer, az izmok (köztük a szívizom) megfelelő működéséhez szükséges. Forrásai a teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, olajos magvak – a legtöbb a pisztáciában, a napraforgóban, a szezámmagban és a lenmagban van –, barna rizs, friss és aszalt gyümölcsök, zöldségek (karfiol, burgonya, spárga) tej, máj, tojás, minőségi húsfélék, halak. A tiamin hőérzékeny, vízben oldódó vitamin, így bevitelét elsősorban főzés/hőkezelés nélkül biztosítsuk. A jobb emésztés érdekében a magas B1-vitamintartalmú magvakat daráljuk le vagy mozsárban zúzzuk össze: friss zöldfűszerekkel, némi sóval, borssal, reszelt fokhagymával és nyersen sajtolt magolajjal finom házi pestót készíthetünk belőlük.
A tiamin napi adagját 1,5-2 mg-ban szokták meghatározni: figyeljünk rá, mert hiányában levertség, idegesség, étvágytalanság, szívgyengeség, keringési zavarok léphetnek fel.
Sejtébresztő francia omlett
Stílus: egyedi megjelenésű, tökéletesen krémesre és aranyszínűre sütött, hajtogatott omlett. A szigorú francia kulináris szabályok szerint nem szabad „színt kapnia”, megpirulnia. Kell hozzá némi gyakorlat, de megéri: első osztályú élmény lesz jutalmunk, méltó arra, hogy energikusan, vitálisan nekivágjunk az új évnek vagy egyszerűen egy szép vasárnapnak.
Ideális: apróra vágott zöldfűszerekkel és ropogós magos kenyérrel.
Szükséges hozzá:
- 1 személyre: 3 nagy, friss tojás
- Kevés frissen őrölt só és fehérbors
- 2 kocka minőségi vaj a sütéshez és a hajtogatáshoz
- 1 tökéletesen tiszta és karcolásmentes, magas falú serpenyő
- Fa villa vagy keverőspatula a serpenyőben való keveréshez, hajtogatáshoz
- 1/4 pohár „fines herbes” (ld. 1. pont)
- „Töltelék”, amennyiben használunk (ld. 5. pont)
Elkészítés:
- A tojásokat verjük simára, homogénre lazán, ne dolgozzuk túl. Klasszikus francia receptekben a felvert tojáshoz 1/4 pohár mennyiségű, 4 féle friss zöldfűszerből álló keveréket (fines herbes) adnak, mely apróra vágott petrezselyemből, snidlingből, tárkonyból és turbolyából áll.
- A serpenyőben közepes lángon melegítsük fel a vajat – vigyázzunk, ne barnuljon meg.
- Öntsük a serpenyőbe a felvert tojást, enyhén sózzuk-borsozzuk.
- A fa spatulával (vagy más, alkalmas eszközzel), gyors mozdulatokkal kezdjük el a tojást keverni, miközben a másik kezünkkel rázogatjuk a serpenyőt. A spatulát rendszeresen húzzuk végig a serpenyő szélén, mivel itt gyorsabban sül az omlett.
- Fél perc elteltével, amikor a tojás már szilárdul, de még kellően krémes, tartsunk pár másodperces szünetet, közben húzzuk le a serpenyőt a tűzről, zárjuk el a gázt. Ezen a ponton, ha akarjuk, megtölthetjük az omlettet zöldfűszerekkel, rukkolával, bébispenóttal, valamilyen ízes sajttal (pl. Boursin), szarvasgomba-forgácsokkal (vagy más, vékonyra vágott gombával), esetleg napon aszalt paradicsommal, apróra vágott sonkával. Extravagáns verziókban akár füstölt lazac is felbukkan a snidling mellett… (A legklasszikusabb receptekben nincs töltés, de ha a technikát már elsajátítottuk, miért ne engednénk szabadjára fantáziánkat.)
- A „szünetben” a tojás megszilárdul annyira, hogy a spatula segítségével felhajtogathassuk. Kezdjük a serpenyő egyik szélénél: a folyamatot segíti, ha az első hajtás után dobunk a serpenyőbe még 1 kocka vajat és ezzel az omlett „alá” dolgozunk. A serpenyő másik széléig haladva hajtogassuk fel az omlettet, mint egy palacsintát. A végén hagyhatunk egy kis csíkot, amivel „letapasztjuk” a szivar-alakú tojásalkotást.
- Az omlettet ügyesen rázogassuk ki a serpenyőből egy nagyobb tányérra úgy, hogy a szélek tapasztása lefelé essen (ne legyen látható). Egy tiszta konyharuhával kissé utóformázhatjuk az omlettet a tányérban. A franciák ekkor újra megkenik vajjal, hogy a felszíne extra csillogó legyen.
- Szórjuk meg friss, apróra vágott zöldfűszerekkel, tálaljuk napraforgómagos kenyérrel. Dinamikus újévi gasztroélményeket!