Régióválasztó
Akcióink régiónként változnak, ahhoz hogy a lakóhelyed szerinti akciókat megkapd kérlek add meg a településed nevét vagy irányítószámod.

Retek ropogósra sütve? Miért ne?

A fess hónapos retek színt, életet visz az ételbe!

Gyermekkorunkban sokunk számára a tavasz eljövetelét az jelentette, amikor a pirosló retek végre felbukkant az uzsonnástáskákban. Bár relatíve kevés szó esik róla, különböző fajtáit (nyári, őszi, téli, hónapos) az ókortól kezdve termesztik, fogyasztják, nem véletlenül. Értékes vitamin- (C, B2, B3, B6, B9, K) és ásványforrás (kálium, réz, mangán, magnézium, foszfor, cink, kalcium), emellett rostokban gazdag, ízét és (kutatások szerint) antibakteriális, gombaölő hatását a hagymafélékhez hasonló illóolaj-tartalmának, valamint egy bizonyos fehérjének (RsAFP2) köszönheti.

A retket régen gyógyszerként használták, B-vitaminjai közül a B2-t (riboflavin) a migrén ellenszereként tartják számon. Az indiai ájurvédikus orvoslásban gyulladáscsökkentőként: torokgyulladás, epebajok, emésztési problémák kezelésére ajánlják, emellett lázat csillapítanak vele. Közeli rokonai a brokkoli, a rukkola, a leveles kel, a karfiol, a káposzta. Kedvencünk, a hónapos retek a káposztafélék családjába tartozik, a retek (Raphanus sativus) egy termesztett változata. Hideg- és fagytűrő, így korán elvethető, növekedési ideje kb. 55-60 nap.

Hozzászoktunk, hogy a retket nyersen fogyasztjuk – ami nagyon jó, mert így minden hőérzékeny vitaminjához hozzájut a tápanyagra éhes szervezet –, de korántsem ez az egyetlen elkészítési mód. A hőre nem érzékeny, zsírban oldódó vitaminok (A, D, K, E) forrásait adó zöldségeket, gyümölcsöket nevükből adódóan nyugodtan főzhetjük, süthetjük, párolhatjuk, így sokszor még koncentráltabb formában részesülünk értékeikből – példa erre a sütőtök, a sárgabarack, a paradicsom, a sárgarépa és az édesburgonya: összességében az intenzív narancs és vörös színű, karotinoidokban gazdag növények. (Egy finom, hosszan főtt paradicsomszósz koncentráltabb likopinforrás, mint a nyers paradicsom, ami viszont C-vitaminban gazdag). Hogy minden vitamint megkapjunk, érdemes hőkezelés után, a C és B-vitaminok pótlására némi friss, üde zöldfűszerrel vagy akár magával az apróra vágott nyers retekkel megszórni az ételt. Szükséges valamilyen természetes, egészséges zsiradék is a teljességhez (nyersen sajtolt magolaj, minőségi vaj), hogy a zsírban oldódó tápanyagokat kellően hasznosítani tudja a szervezet.

Ropogósra sült retek

Hozzávalók:

  • 2 csokor friss hónapos retek, megtisztítva (a különböző fajtájú-színű retkek remekül festenek)
  • 2-3 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 2 evőkanál minőségi vaj
  • 1-2 csipet só (lehetőleg nagyszemű tengeri)
  • 1 teáskanál frissen facsart citromlé
  • A tálaláshoz tavaszi zöldfűszerek: snidling/bazsalikom/petrezselyem, ízlés szerint valamilyen friss, fehér sajt, pirított magvak, pár csepp nyersen sajtolt magolaj (pl. őrségi tökmagolaj), és 1-2 szelet ropogós, teljes kiőrlésű kenyér

Elkészítés:

  1. A sütőt melegítsük elő 220 fokra.
  2. A megtisztított retkeket vágjuk félbe, egy tálban forgassuk össze az olívaolajjal.
  3. Terítsük őket vágott felükkel lefelé egy sütőpapírral kibélelt tepsire. Hintsük meg némi durva szemű tengeri sóval.
  4. Olykor átforgatva, megrázogatva süssük ropogósra a retket a sütőben (kb. 18-20 perc).
  5. Ha kész, egy vastag falú lábasban olvasszuk fel a vajat, majd folyamatosan kevergessük, míg karamellizálódik és szép aranybarna színű lesz. Vigyázzunk, ne égjen meg. Ízesítsük közben kevés sóval.
  6. Amikor kész, vegyük le a tűzről és a forró, aranybarna vajba csavarjuk bele a friss citromlevet. Visszafogottan borsozhatjuk is, lehetőleg frissen őrölt fehérborssal.
  7. A sütőben ropogósra sült retket öntsük egy mélyebb tálba, csorgassuk rá a vajat, forgassuk össze. Hintsük meg friss zöldfűszerekkel, pirított magvakkal. (Ha egy nagyobb serpenyőt használunk a vaj elkészítéséhez, ebben is elvégezhetjük az utolsó simításokat.)

Gasztrotipp: a retek üde, natúr íze remekül érvényesül a fenti receptben, de aki egy kicsit még bolondítaná, természetesen sütheti együtt zöldfűszerekkel, pl. rozmaringgal, a vajba pedig citromlé helyet jöhet 1 evőkanál balzsamecet, 1 evőkanál zamatos magos mustár és ugyanennyi méz (a tengeri só és a frissen tört fehérbors mellé)… Életteli tavaszi gasztroélményeket!