2017 márciusában, divatbloggerek ezreinek feszült várakozását megtörve tette közzé a Nemzetközi Panton Intézet (Pantone Color Institute) a 2017/2018-as őszi-téli színpalettát. Az intézet, melynek központja az USA-beli Carlstadt városában található, a szokásos protokollt követve 6 hónappal az adott időszak előtt, a New York-i divathét színösszetételét elemezve publikálja a következő szezonra vonatkozó „színriportot” , azaz a vezető trendszíneket. Ezt követi a divatvilág, és miért ne tennénk így mi is – a konyhában.
„Az energikus gránátvörös és a homokszínű juhar által keretezett palettán a főszerep ezúttal minden kétséget kizáróan a meleg árnyalatoké” – fogalmaz Leatrice Eiseman, az intézet ügyvezetője. „A forró színek nyújtotta komfort azonban nem lenne teljes olyan extra felhangok nélkül, mint a „sápadtrózsaszín balettcipő”, az „arany lime” vagy a világos tengerkék. Velük válik teljessé az ősz és a tél elengedhetetlen vajkaramellája, natúr szürkéje, bazsarózsa-kékje, burgundija.”
2017-ben először, a londoni divathét anyagára építve egy londoni színriportot is kiadtak, melynek vezető árnyalata szintén a tüzes skarlátvörös, ugyanakkor meglepő kombinációk, mint pl. a királylila-vidrabarna vagy a citromcurry-ködkék is bekerültek a Top 10-be.
Hogyan ültessük át mindezt a konyhába, az alkotás örömével, de nem túl nagy idő- és energiabefektetéssel? Színezzünk át két klasszikus köretet!
Pink burgonyasaláta – az eredetinél több ízzel, izgalommal
- Egy fej lila/fehér hagymát vágjunk nagyon finomra, áztassunk be 2/3 rész víz, 1/3 rész ecet és némi édesítőszer (vagy cukor/nádcukor) keverékébe. A módszer a hagyma élességét kiiktatja, a „pácnak” köszönhetően ízét viszont remekül kiteljesíti. Érdemes mindig tartani belőle a hűtőben, felhasználható salátákhoz vagy akár magában, apróra vágott petrezselyemmel keverve húsok, halak, köretek tetejére.
- 2 fej meghámozott céklát és 1 savanykás almát aprítógéppel pürésítsünk. Helyezzünk konyhai szűrőt egy mély salátástálra és ezen keresztül, fakanál segítségével szűrjük át a cékla-alma püré levét a tálba. (A szűrőben visszamaradt rostot mindenképp fogyasszuk el, pl. zabkásába vagy müzlibe keverve: értékes vitaminokat, ásványokat tartalmaz.)
- A salátástálban összegyűlt, szép céklavörös levet ízesítsük 1 csapott evőkanál őrölt köménnyel, 1-2 evőkanál mézzel, pár csipet sóval, fehérborssal, 1-2 evőkanál alma-, balzsam- vagy bármilyen más ecettel, 1-2 evőkanál csípősebb mustárral, ízlés szerint 1-2 teáskanál ecetes tormával. Intenzív, édes-savanyú, enyhén csípős végeredményre törekszünk. Végül robotgéppel keverjünk simára az öntetben 2-3 evőkanál majonézt és 1 kis doboz natúr joghurtot.
- Befejezésül adjuk hozzá a leszűrt hagymát, jó adag apróra vágott csemegeuborkát és 1 csokor finomra vágott petrezselymet. Takarjuk le és hűtőbe téve hagyjuk összeérni az ízeket: a felkarikázott főtt burgonyát bármikor belekeverhetjük. Tálaláskor szórhatunk még rá petrezselymet vagy – a pinkkel izgalmas kontrasztot alkotó élénkzöld reprezentálására – elkeverhetünk benne egy adag madársalátát.
Variáció: a petrezselymet kaporra cserélve vagy a kettőt fele-fele arányban alkalmazva is nagyon finom – így pink burgonyánk az észt konyha egy híres fogására, a „rosolje” nevű salátára hajaz majd. Főtt tojással, egy jó halkonzervvel (makréla, tonhal, stb.), pirított magvakkal kiegészülve pedig kész főétel.
Tipp a tálaláshoz: ropogós salátalevelekkel kibélelt tálban vagy rusztikusan, vágódeszkára borítva, salátalevelekkel, apróra vágott zöldfűszerekkel kombinálva.
Burgonya helyett: sült karfiolpüré színpompás csavarral
- 2 karfiolt szedjünk szét, 1 csapott evőkanál kurkumával, némi Vegetával vagy zöldségleves-kockával ízesített vízben főzzünk haraphatóra, ne puhára. Ha kész, a karfiolrózsákat hempergessük meg vajjal kikent tepsiben és 180 fokra előmelegített sütőben süssük karamelles aranybarnára.
- Amíg a karfiol sül, 2-3 evőkanál extra szűz olívaolajat keverjünk ki ugyanannyi mustárral, 3-4 gerezd reszelt fokhagymával, pár csipet sóval, borssal, 1 csapott evőkanál köménnyel, kurkumával (vagy curry-fűszerkeverékkel) és pár csepp frissen csavart citromlével.
- A sült karfiolrózsák 2/3-át tegyük egy mély tálba, öntsük rá a fűszerkeveréket és robotgéppel pürésítsük ízlés szerint simára vagy darabosabbra.
- Végül, a „mustáros juhar” árnyalatában játszó karfiolpürében keverjük el a félretett, karamellizált karfiolrózsákat, szórjuk meg apróra vágott petrezselyemmel és sütőben aranyszínűre pörkölt napraforgómaggal.
Variáció: olívaolaj helyett használhatunk hidegen sajtolt őrségi tökmagolajat, ez esetben pörkölt tökmaggal szórjuk meg a kompozíció tetejét. Ízét frissen reszelt parmezánnal vagy más aromás keménysajttal tovább gazdagíthatjuk.
Gasztrotipp: ne tartsunk a dinamikus fűszerezéstől, a zöldségeket nehéz lenne natúr mivoltukban vonzóvá tenni, vagy legalábbis kevesen értékelik őket így. Bánjunk bőkezűen a színben, ízben egyaránt „forró” fűszerekkel , a harmóniát különösen 3 íz: édes-savanykás-mérsékelten csípős között teremtve meg. Szivárványszínű ízélményeket!